Synoda u nás

 

Dostupné sú tieto záverečné dokumenty:

Záverečný dokument Bratislavskej arcidiecézy (dostupný TU) reflektoval syntézu umeleckej skupiny na týchto dvoch miestach: „Súčasné umenie a Cirkev sa navzájom čím ďalej, tým viac od seba vzďaľujú. Stretnutia umelcov volali po dialógu, kde by umelci dostali teologické obohatenie a oni mohli poskytnúť svoju tvorivosť a jazyk a formy umeleckého vyjadrenia. Potrebujú jasný signál, že sú pre Cirkev dôležití.“ (Príloha, bod 3, s. 16) „Umelci predložili mnohé cenné podnety, z ktorých vyberáme v cirkevnom prostredí málo docenený prínos umenia pre prekonanie strnulosti – hravosť. Hravosť nepripisujeme iba deťom, ale je súčasťou tvorivosti a činnosťou pravej múdrosti: „… a hrala som sa pred ním v každý čas; …moja rozkoš (je byť) medzi synmi ľudskými.“ (Prísl 8,30-31). Hravosť prináša humor, schopnosť nadhľadu a ľahkosť vtipu, nebrať všetko príliš vážne, neuzatvárať sa do nemenných definícií, je aj prirodzenou prevenciou voči vyhoreniu či duchovnej starobe. Hravosť sa nenechá znechutiť, dokáže experimentovať a nanovo začínať.” (Príloha, bod 4, s. 16)

Záverečný synodálny dokument za Slovensko (dostupný TU) obsahuje túto zmienku: „Zo synodálnych konzultácií niektorých umelcov zasa vyplynula túžba po dialógu a rešpekte, vnímajú totiž, že súčasné umenie a Cirkev sa navzájom čoraz viac od seba vzďaľujú, čo sa negatívne prejavuje v sakrálnych priestoroch.“ (Bod 34, s. 7)

 

Pokračovanie synody v umeleckej oblasti

Na prvý polrok 2023 pripravujeme v našej farnosti cyklus otvorených stretnutí a návštev, ktoré majú byť voľným pokračovaním synody a príspevkom k rozvoju dialógu medzi Cirkvou a svetom umenia.

 

1 STRETNUTIE – pondelok 27. februára 2023 po večernej svätej omši:

Umenie a Cirkev – Synodálna cesta, súčasné umenie v liturgickom priestore; myšlienky, dokumenty, gestá pápežov 20. a 21. storočia k súčasnému umeniu a ich odozva v Cirkvi

Hostia: dp. Juraj Vittek, Alena Piatrová, Norbert Schmidt, moderátor: Michal Žák SDB

 

2 NÁVŠTEVA – sobota 4. marca 2023 (celý deň)

Posvátné umění v nesvaté době / České sakrální umění 1948-1989

Komentovaná prehliadka výstavy v Muzeu umění v Olomouci

 

3 STRETNUTIE – pondelok 24. apríla 2023 po večernej svätej omši 

Umenie a absolútno – Spiritualita sa premieta do umenia, ale aj umenie ovplyvňuje našu duchovnosť; niekoľko poznámok k hľadaniu aktuálneho jazyka obrazu v živom liturgickom priestore

Hosť: P. Mannes Stanislav Marušák OP

 

4 NÁVŠTEVA – termín sa upresní

Sakrálno všedného dňa

Návšteva ateliéru Otisa Lauberta

 

5 STRETNUTIE – pondelok 22. mája 2023 po večernej svätej omši

Obraz, pred ktorým sa dá modliť – Ako, kde a kedy dokáže súčasné umenie sprítomniť nielen abstraktný pocit transcendentna, ale aj blízkosť Krista a konkrétnych kresťanských svätých?

Hostia: Ladislav Čarný, Gabriela Elbelová, Ladislav Tkáčik OFMCap.

 

6 NÁVŠTEVA – termín sa upresní

Svätí pred chrámom

Návšteva ateliéru Doroty Sadovskej